Osvěta magie a čarodějnictví v moderní době

Jak (ne)začínat s čarodějnictvím?

Jak správně začít s čarodějnictvím, a co naopak nedělat? Všechny důležité otázky vám zodpoví tento malý průvodce v podobě článku.

Každá (ne)může být čarodějka

Pánové mě teď na chvilku omluví. Říká se, že čarodějkou může být každá žena. Už jen z principu je to ale špatně… Čarodějnictví nikdy nebylo, není a nebude pro každého. Jsou tam i temnější věci a musíte dbát na to, aby vás to neovládlo. Ne každá má nějaké schopnosti. Říká se, že více ženy mají více vyvinutou intuici, ale to neznamená, že by čarodějkou mohla být každá. V čarodějnictví (i v magii) přijímáte odpovědnost za sebe sama a nikomu nic nelze dávat za vinu. To vy se rozhodujete, co a jak uděláte. A každý známe někoho, kdo zodpovědný opravdu není. Čarodějnictví totiž není jen o tom, abyste dělali kouzla na lásku, na učení, abyste byli bohatí, apod.

 

O čem je čarodějnictví?

Čarodějnictví je pro každého trochu jiné, a proto neexistuje oficiální definice. Stejně tak je to v magii, pohanství, apod.

Většinou se lidé shodnou na tom, že jde o určitou osobní cestu/životní filosofii, která se naplňuje a dělají k tomu určitou čarodějnickou praxi.

V reinkarnaci věřit můžeme, ale nemusíme. Nemáme žádná pravidla nebo zákony, které by říkaly: „Tohle nesmíš, tohle můžeš. Dělej to takhle, ne takto. Toto je špatně, tohle správně.“

Tradice Wicca má jen rede, které zní takto: „Čiň, co chceš, pokud tím nikomu neublížíš.“ A jsme zase u toho… nepíše se, že to musíte dodržovat. Je to jen jako doporučení, ale ne zákon, při jehož porušení budete potrestaní. Wiccané věří v Boha a Bohyni, slaví sabaty a esbaty, hledí se tam na trojný aspekt Bohyně (Panna, Matka, Stařena), věnují se bylinkaření, apod. Také často věří v to, co vyšlete, tak se vám také 3x vrátí – ale není to něco, co by charakterizovalo všechny! Právě u Wiccy začíná většina lidí a časem si najdete něco, co vám bude vyhovovat více nebo u toho zůstanete. Wicca je specifická přímo tím, jak chápe Boha a Bohyni a jejich cyklus, který je spojený se sabaty. Ale nepleťte si to… Wicca není čarodějnictví a čarodějka není automaticky Wiccanka. Proč? Wicca je přímo náboženství – má prvky novopohanství (což je také náboženství) a čarodějnictví. A čarodějnictví jako takové se vyskytuje napříč různými náboženstvími.

 

Druhy čarodějek a magie

Spoustu začínajících řeší to, jaká jsou (nebo budou) čarodějka. Na tohle se vyprdněte. Realita je taková, že budete více druhů a zároveň dojde postupně ke změnám. Je to jen nálepka, která v praxi k ničemu není. Jediné využití to má v rychlém představení – čili ostatní si o vás poté zhruba můžou udělat rychlou představu, čím se zabýváte.

Ale abyste neřekli, tak vám nějaké ty druhy vypíšu. Z názvu většinou už odvodíte, o čem to bude. Máme tady přírodní čarodějky, kuchyňské čarodějky, ohnivé č., lunární č., věštecká, mořská, městská, eklektická, hudební,… Je jich opravdu mnoho.

Velmi podobné je to s dělením magie – v této souvislosti spíše na barvy. Tato problematika je ale mnohem širší než dělení čarodějek. Museli bychom si definovat, co je ta magie a z jakého úhlu pohledu či hlediska jí chceme dělit. Dobře to rozepsali dva známí autoři Josef Veselý (v knize Magie I.) a Milan Nakonečný (v knize Magie v historii, teorii a praxi). Dělí magii podle různých hledisek, např. předmětu, etiky, úrovně objektu, metody nebo třeba přímo hermetické vědy. Oba ale zdůrazňují, že se ono dělení musí brát s patřičným nadhledem.

Kdybychom chtěli magii dělit přímo na barvy, jak je to často u mladších čarodějek oblíbené, tak bychom se dostali k jádru problému. Jako příklad zvolím zelenou magii. Klasicky by se tam daly zařadit věci se zelenou barvu – čili rostliny, stromy,… ale osobně tam řadím i kosti, kožešiny a podobné „temnější“ věci. K přírodě to patří a bylo by naivní a sluníčkové vybírat si z toho jen ty hezké věci. Měla by tam být určitá rovnováha. Vnímám to tak, že ten člověk bude mít blízký vztah k přírodě i tím způsobem, že se nebude bát pracovat i s těmi méně příjemnými věcmi. Koloběh života je dle mě jedna ze základních věcí tzv. zelené magie.

Teď si ale můžete říct, že to vnímáte jinak, a to je naprosto v pořádku! Každý na to může mít jiný pohled, a to je ten důvod, proč je to velmi složité téma. Vezměte si třeba lásku… k té sedí tři barvy, a to růžová, červená a zelená. Každá ta barva bude mít jinou „energii“ či korespondence.

Pokud se chcete nějak pojmenovat, tak doporučuji magické jméno!

 

 

Drahé pomůcky – od toho ruce pryč!

Ono to sice vypadá krásně, ale těch peněz… Místo toho radši investujte do knih, o kterých si povíme za chvilku. Pokud si pomůcku vyrobíte, tak získá vaší energii. I vy sami do toho dáte svůj čas, a ten je mnohem cennější než peníze. Získáte s tím předmětem větší pouto, bude osobitější a budete si ho více vážit. Že na tohle nejste šikovní? To vůbec nevadí. Čarodějnictví totiž není o estetice. Jde o to, aby ta pomůcka plnila svůj účel. Doporučuji se nejdříve seznámit s tím, proč používáme pomůcky. Ony totiž nějak moc magické nejsou (i když z nich lze cítit různé energie – což je díky rituálům). Pomůcky slouží k usnadnění, pomáhají nám (jak lze odvodit z názvu).

Jejich výrobu a použití hezky vysvětluje Zuzana Antares v knize Malá škola čarodějnictví.

Moje dřívější hůlka

 

Náctiletí, kouzla na lásku a kletby

Jedno velké téma jsou mladí, kteří přímo začínají. Tato generace objevuje čarodějnictví přes TikTok, popřípadě přes YouTube. I já jsem na svých naivních začátcích zkoušela kouzlo na křídla od Spells CZ, ale rychle jsem pochopila, že tudy cesta nevede.

 

Zajímá tě čarodějnictví a jsi na začátku své cesty? Pomůže ti záznam webináře Jak začít s čarodějnictvím!

 

Ve věku kolem těch 12 let si užívejte tu krásnou lásku, nedělejte na to (často pochybná) kouzla. Proč na to chcete dělat kouzla? Radši za ním zajděte, v dnešní době může na rande pozvat i holka. Pokud chcete něco zkusit, tak doporučuji kouzlo na dodání odvahy. To bude mnohem prospěšnější. Jde o princip… čarodějnictví vám nezajistí všechno, co chcete – musíte tomu jít naproti.

Kletby mi ve vašem věku přijdou také nesmyslné. Koho chcete proklínat? Učitelku za to, že vám dala za 5 nebo si na vás zasedla? Kamarádku, která vás támhle pomluvila nebo vyměnila za jinou? Spolužačku, která má novější Iphone než vy? Všichni bychom si měli uvědomit, že život jde dál, i když Katka od vedle má hezčí boty než my. (Snad všichni pochopili, že tohle píšu s nadsázkou.)

 

Jaké knihy ano, a které ne?

Doporučuji: Přírodní čarodějnictví (E. Dugan), Magie (E. Dugan), Malá škola čarodějnictví (Z. Antares), Kniha kouzel (Z. Antares), Cesta čarodějky (Ly de Angeles)

Pokud vás láka spíše západní magie: Základy magie (Z. Anatres), Lexikon magie (M. Nakonečný), Magie v historii, teorii a praxi (M. Nakonečný), Brána k opravdovému zasvěcení (F. Bardon)

Více pohansky orientované čarodějky (dle vybraného pantheonu): Edda, Encyklopedie keltské mytologie (J. Vlčková), Mabinogi, Záhadní druidové (B. C. Myers), Myslet jako hora (J. Seed)

Raději se vyhněte – více vysvětleno na Discordu v kánalu knihy: Wiccapedie (S. Robbins a L. Greenaway), Bitchcraft (K. Colburn), série knih Bíla magie (I. Abrevová), Kniha stínů (E. Brooke), Učebnice čarodějnictví a magie (Thea), Škola čarodějnictví (D. Tompkins), Čarodějnická kniha (N. de Pulford)

 

Začínání psaní Knihy stínů

Často mi chodí dotazy, jak začít s čarodějnictví, ale také jak psát svou KS. Do Knihy stínů si zapisujeme to, co nás zajímá ohledně čarodějnictví. Každý to bude mít trochu jiné. A ani tady neexistují správné návody, jak to psát. Zkrátka je to odraz naší cesty.

Na začátku by měla být úvodní strana s názvem. Někteří tam pak na další straně mají vypsané symboly (pokud je v KS používají – což se obecně doporučuje, protože vám to ušetří místo). Dále třeba rozbor mého magického jména, den, měsíc, rok a čas narození. Na ochranu se může dát kapka krve – o magii krve více zde.

Jako u všech pomůcek, i Kniha stínů se doporučuje vyrobená. K čemu vám bude, když si koupíte nějakou drahou? Raději si s ní sami vyhrajte. Věřte, že je to mnohem lepší.

 

Tipy, co psát do Knihy stínů:

  • Co je podle vás čarodějnictví
  • Kolo roku (sabaty)
  • Lunární svátky (esbaty)
  • Základní přehled pantheonů (božstev)
  • Kouzla
  • Rituály
  • Pomůcky a jich význam
  • Metody věštění (runy, tarot, věštění z čaje,…)
  • Mytologie
  • Bylinky a jejich použití
  • Korespondence (planety, bylinky, barvy, dny,…)
  • Očista sebe sama
  • Očista prostoru
  • Vykuřování (uhlíky, vonné tyčinky, vykuřovací svazky, apod.)
  • Duchovní zvířata
  • Meditace, koncentrace a vizualizace
  • Astrální svět a astrální cestování
  • … a mnoho dalšího

 

 

POSLECHNĚTE SI NÁŠ MAGICKÝ PODCAST VOX GNOSIS