Cestopis, který není cestopisem. Odborné informace, které nejsou v nudně psané knize. Zkrátka kniha o vúdú, která vás vtáhne do světa na Haiti.
O vúdú koluje spoustu mylných představ od panenek na kletby po obětování zvířat. Lidé si často myslí, že jde o temné a zlé praktiky. Verči kniha Zasvěcení do haitského vúdú (2020) je již třetí knihou na toto téma. Před ní vyšly:
- Vúdú: Magie a náboženství (2013)
- Santería: Uctívání svatých na Kubě (2017)
U autorky je jedinečné to, že kombinuje akademický přístup se spirituálním. Čtenářům se tak nabízí zajímavý pohled na afrokaribská náboženství očima vystudované politoložky.
O knize, která oběhla celou rodinu
Čtení této knihy bylo zajímavé dobrodružství. Doma si získala obdiv. Stačilo, abych si dala pauzu se čtením, odložila jí na stůl a už si jí někdo vzal! Naposledy včera, když jsme seděli u krbu. Mamka četla, otčím četl, já jsem četla… na chvíli jsem jí odložila a hned si jí půjčil otčím. Sestřička z ní byla také nadšená, ale předpokládám, že jí šlo spíše o obrázky, kterých je kniha plná tak akorát.
Stačí jí otevřít a vtáhne vás do světa plného překvapení, obav, zajímavých zážitků, termínů, fotografií a spoustu dalšího. Bylo by pošetilé říct, že se Verči výprava nebála jet do úplně jiné země. Nepomohly jim ani problémy s penězi, se kterými pobíhali po Praze od jedné pobočky ke druhé podle toho, kam je poslali. Ale to jim nebránilo v tom, aby opravdu na Haiti letěli!
Struktura knihy
Hlavní větší kapitoly jsou: O Haiti, O vúdú, Společenství a svatyně, Sny a snění, Bůh a duchové, Obřady, Zasvěcení, Duchové mrtvých, hřbitovy a smrt, Smrt, Tajné společnosti, Závěr a Slovníček – a ten se opravdu hodí po celou dobu čtení. Dále jsou tu podkapitoly, které si můžete zjistit v pdf obsahu.
Slovníček je velmi praktická záležitost. Osobně mě překvapil pojem loup garou. Je k tomu psané toto: „vlkodlak, na Haiti jsou za vlkodlaky většinou označovány ženy, avšak může se jednat také o člena tajné společnosti nebo o čaroděje“. Mám to spojené s Francií, ale hlavní je pro mě fakt, že se opět jedná spíše o ženy. Tak jako se Verča věnuje afrokaribským náboženstvím, tak já se do hloubky zaobírám “vlkodlaky“. V této knize bych zprvu nic takového nečekala. Důležité je ale zjištění, že výslovnost kreolštiny (jeden z jazyků na Haiti), je podobná francouzštině. Poté to dává smysl a pro mě je to cenná zajímavost.
Úplně vzadu je příloha, a ta nese název Sex, drogy a vúdú aneb jak to nedělat. Věřte nebo ne, je to důležitá část.
A teď k tomu hlavnímu
Bylo by to opravdu jednoduché, pokud bych napsala, zda je kniha dobrá nebo špatná. Má své klady i zápory tak, jako naprostá většina věcí.
S otčímem jsme se shodli, že největší přidaná hodnota je v tom, že je to částečně formou cestopisu a částečně odborně. Krásně se to prolíná a doplňuje. Proto si připadáte jako na Haiti, ale zároveň si odnášíte spoustu kvalitních a cenných informací. Ani nevíte jak a máte hlavu plnou nových věcí. Proto se kniha nedá číst „na jeden dech“. Opravdu chcete, ale víte, že ty informace musíte nejdříve zpracovat.
Během četní knihy se mi občas zdály sny na toto téma. Pamatuji si jeden: ve škole jsme se učili o afrokaribských náboženství a učitelka se divila, co všechno vím (aneb maturita volá a recenze čekala na sepsání).
Fotografie dělají příběh o to živější. Bylo zajímavé číst o posednutí a vidět fotografie „koní“ (lidí posednutých loa). Verča se rozhodla pro skvělou formu knihy, která je pro mě nová a obecně jsem se o vúdú do teď nezajímala – a mohu říct, že je to krásně vysvětlené i naprostým začátečníkům ve vúdú.
Benin, Dahome, Dahomej – aneb jeden kámen úrazu
Autorka se spletla ve skloňování a slova státu Dahome (dnešní Benin). Napsala: „(…) z Dahomeje (…)“ což by bylo správně v polštině. Česky by to bylo jako „z Dahome“.
Jde o chybu, na kterou jsem byla upozorněna jiným autorem. Uvěřila jsem si to a opravdu, měl pravdu. Ale je nutné si uvědomit návaznost. Mluví se o Dahome v knize více? Ne. Důležitější jsou loa a nejen ty. O Dahome se píše minimálně, a tak bych to zbytečně nehrotila. Je to chybně skloněné, ale nikdo není dokonalý. Je důležité, že jsou správně napsaná jména, názvy a pojmy, které se opakují.
Závěrem
Kniha Zasvěcení do haitského vúdú je vhodná jak pro ty, kteří se o toto téma již zajímají tak ty, kteří s tímto směrem začínají. Jak už píše autorka, tak se dělají společné rituály/obřady a je lepší mít zasvěcení (kvůli kterému tam Verči výprava jela). Je čtivá a nabitá informacemi, takže si při čtení musíte dávat pauzu, i kdybyste chtěli pokračovat – zkrátka cestopis a odborné informace v jednom. Jako neznalou ve vúdú mi to dalo krásný přehled a více se v tom orientuji. Pochopila jsem, co je vúdú a užila jsem si malý výlet skrze vyprávění příhod, snů a myšlenek. Pokud chcete zažít dobrodružství a zároveň získat základní přehled vúdú, tak je kniha právě pro vás.
Zajímavé odkazy
- Podcast Vox Gnosis – episoda s hostem Veronikou Šulcovou
- PDF zkrácená verze Zasvěcení do haitského vúdú
- Další zdarma zkrácené verze naleznete na www.nabozenstvikaribiku.cz
- Záznam přednášky Kněží a čarodějové v haitském vúdú