Černá sůl je oblíbená, ale upřesníme si určité věci zamezíme tak špatným postupům při její výrobě.
Černá (čarodějnická) sůl
Mnoho mladších čarodějek zná tzv. černou sůl, která se používá na ochranu a absorbuje negativní energii. Je nutné pochopit její princip, a to ten, že černá sůl do sebe negativitu vstřebává. Proto je důležité jí měnit. Není to tak, že jí někam nasypete a obklopí vás zrcadlem, které bude odrážet vše negativní. Můžeme jí srovnat s houbou. Jakmile je plná vody, tak jí potřebujeme někam dát. Rozdíl je v tom, že houbu znovu použít můžeme, protože z ní voda vyteče – z černé soli vám ale negativní energie nikam neodejde, zůstane v ní.
Jiné názvy: Čarodějnická sůl, Sal Negro, Hoodoo Salt
Historie černé soli
Kořeny najdeme v africké lidové magii. Hoodoo (nebo také húdú) využívá černé soli na mnoho způsobů. Některé prvky húdú/vúdú a jsou v čarodějnictví podobné. V knihách o čarodějnictví jsem černou sůl nenašla, a pokud někdy dříve ano, tak to bylo pár řádků, nic do hloubky. Kdežto v húdú je černá sůl mnohem známější.
Húdú označuje lidovou magii rozšířenou po celém jihu Spojených států. Húdú ovlivnila africká náboženství černých otroků, včetně kubánské santeríi nebo haitského vúdú. Kromě toho jsou v húdú přítomné silné křesťanské prvky. Bible je považována za posvátnou a magickou knihu, obzvlášť oblíbená je magická práce se žalmy. Na formování húdú měla také vliv evropská lidová magie či spiritismus a spiritualismus. V našem prostředí je húdú často zaměňováno za šťastné húdú. (Veronika Šulcová)
Už tedy víme, odkud k nám černá sůl (pravděpodobně) dorazila. V čarodějnických knihách jí najdeme málokdy, a to by nás mělo dovést k zamyšlení. Objevuje se totiž zejména na sociálních sítích a vypadá to cool – jenže to je tak všechno. Málokterý začátečník se ptá na otázky: Proč? Jak?… a další podobné.
Slovanské náboženství je specifické, ale přesto má podobnost z jedním náboženstvím, a to s vúdú. Jde o náboženství afrických etnických domorodců. (…) Vúdú, stejně jako slovanství, má aspekty starších afrických náboženství – křesťanství je ale překrylo. Důležitým bodem obou směrů je ctění svých předků. Zároveň jsou si podobné i v rámci rituálů nebo kouzel. Jako poslední podobnost je v práci s vnějšími silami. U slovanského pohanství s duchy, démony nebo s duší mrtvých osob. U vúdú se jako vnější síly vzývají duchy, bohy, loa nebo duši mrtvé osoby. (Volný překlad z knihy Slavic Witchcraft: Old World Conjuring Spells and Folklore, Natasha Helvin)
Jak použít černou sůl?
- Můžeme jí nasypat před práh, abychom se vyhnuli nežádoucí návštěvě.
- Dá se přidat do válečné vody a horkého prášku (Hot Foot Powder).
- Vzpomínky ve vztahu k nějaké věci (posypat a vzpomínky budou menší).
- Do váčku, který si dáme pod polštář – proti špatným snům.
- Nasypat na podlahu, a poté jí smetat ze zadní části domů do té přední, aby došlo k rozptýlení energie.
- Posypání nepřátelského prostředí – např. u sousedů, aby se odstěhovali.
- Dát do čarodějnických lahviček nebo do mojo sáčků.
Druhy
Máme několik druhů černé soli:
- Čarodějnická sůl (Sal Negro, Hoodo Salt) – ta, kterou používáme my
- Havajská černá sůl (Black Lava) – používá se v kuchyni a je vyrobená ze sopečné lávy
- Himalájská sůl (indická černá sůl, Kala namak) – používá se v kuchyni a její těžba probíhá masově (pokud myslíte na ekologii, tak tudy ne!)
Tvoření článků je časově náročné, a tak budeme rádi za jakoukékoliv podpoření projektu!
Jak jí vyrobit?
Není v tom nějaká složitá věda. Jde o černou sůl, takže to bude logicky sůl a něco černého. V húdú se tradičně používá uhlík, popel (bohužel jsem nenašla z čeho) a dá se použít také pepř.
Měla by se vyrábět (a také používat) při ubývajícím Měsíci nebo novu.
Základem je, abychom mysleli na to, co a proč tam dáváme. Jakmile nebudeme mít jasno, proč tam sypeme nadrcený uhlík, tak to ztrácí smysl. Musíme vědět, jaké účinky má samotná sůl, jaké zase uhlík, a co z toho poté vznikne. V chemii musíme také přemýšlet, co k čemu přidat můžeme, a co ne – jinak by se mohlo stát něco, co nechceme. Musíme zapojit mozek, přítel tomu říká tzv. brainkineze. Magie nebo čarodějnictví nejsou o receptech na vaření, kdy tam přidáme to a to, pak zamícháme a dáme péct. Bez záměru a soustředění máte maximálně něco na hezkou fotku.
Můžete také vymyslet vlastní výrobu, ale zase jsme u toho základu – vědět, proč to tam dávám. Ráda používám jemně přesetou lesní půdu. Jindy jsem výrobu černé soli s uhlíkem zpestřila třeba zpěvem Futharku. Doporučuji to zkoušet venku… vždy jsem to tak dělala (protože je Futhark poměrně silný). Ale nedalo mi to a zkusila jsem to i doma. Černá sůl se povedla, silná je více než dost, ale… po jejím dokončení mi okamžitě začal pískat notebook. Nakonec je v pořádku, ale Futhark je silný a je logické, že na tom mobil, notebook, apod. nebudou nejlépe. Venku to můžete zkusit i v zimě. Pokud to uděláte dobře, tak vám u rituálu nebo kouzla bude teplo.
Při výrobě můžete použít vámi složené zaříkadlo. Nemusí se nutně rýmovat, ale je to lepší (rytmus dokáže dobře dostat do transu). Udělejte tak, jak vás navádí intuice.
Až její účinek vyprchá, tak bychom jí měli rozsypat na křižovatce nebo zakopat dále od našeho domova (země pohlcuje energie).
Seznam věcí, které jdou použít na výrobu černé soli: uhlík, černý pepř, popel (např. z ochranných rostlin – jasan, jeřáb,…), popel ze spálených ochranných sigil, lesní půda (nebo z nějakého silného místa).
Špatný (a častý) postup
Zaměříme se na to, z jakého důvodu článek vlastně píšu. Uvažovala jsem, že zkusím černou sůl podle návodu, který na mě vyskakuje na sociálních sítích. Jenže… přestalo mi tam něco sedět.
K výrobě této černé soli se používá sůl smíchaná s popelem vonných tyčinek a rozemletých vaječných skořápek. Dávala jsem na Instagram a Discord otázku, zda takto vyrobená sůl někomu fungovala – nikdo se neozval.
Proč to tedy nefunguje, a co je na tom špatně?
- Popel z vonných tyčinek – není uvedený jaký a lidé tedy používají ten, který sbírají v průběhu zapalování tyčinek (takže směs různých vůní, která vytváří mix popela z různých vůní)
- Skořápky – samotná sůl ochraňuje, skořápky ale také. Tak na co přidávat další věc, která má stejný účel? Skořápky tam jsou na víc. Skořápky se používají na ochranu jako alternativa místo soli.
Podtrženo, sečteno – jde o takový malý „chaos“ něčeho, co se tváří jako černá sůl. Ti lidé se u toho ale nezamýšlí, protože kdyby ano, tak přijdou na tu samou věc, jako já. Když jsme ty skořápky ale nakousli, koukneme se na to, jak je využít mnohem smysluplněji.
Lepší využití skořápek (Cascarilla a křídy)
Drcené skořápky se v Santerii nazývají jako Cascarilla. Používá se na ochranu a na výrobu křídy. Těmi lze kreslit ochranné symboly. Napadá mě ještě nakreslení ochranného kruhu. S veve je to složitější… ty se tradičně vysypávají a jsou dočasné. Pokud by byly nakreslené křídou, tak by šlo o trvalé, které jsou poměrně složitým tématem. Takže ano, dá se to, ale jsou ohledně toho dohady. Někdo to uznávat vůbec nemusí. Ohledně veve děkuji za pomoc Verče Šulcové.
Tradiční výroba:
- Cascarilla (6 skořápek)
- Horká voda (1 lžička)
- Mouka (1 lžička)
Čarodějnická výroba:
- Lunární (Měsíční) voda
- Himalájská sůl
- Esenciální olej z kadidla
- + samozřejmě skořápky/cascarilla
Při výrobě se vždy soustředíme na náš záměr, jinak půjde o obyčejnou křídu! Někomu by mohl pomoci žalm 23, který lze vnímat jako ochranu a přímo u té tradiční výroby je poměrně vhodný. Více čarodějnická alternativa je sestavení vlastního zaříkadla.
Doporučení: Mějte skořápky opravdu na prášek. Můžou se i rozmixovat. Jakmile tam budou kousky, křída sice funkční bude, ale dá zabrat s ní něco nakreslit. Dělejte spíše kratší a tlustší válečky, aby se vám nerozpadly. Suší se 1–2 zabalené do papíru (pro udržení tvaru).
Závěr
K čemu jsme tedy dospěli? Měli bychom si zjišťovat informace do hloubky. Bez vlastního studia se nám v čarodějnictví nebo v magii dařit nebude. Húdú má s čarodějnictvím společného více, než na první pohled vypadá. Toto je ta historie, kterou by si začátečníci měli projít. Upalování čarodějnic je něco, o čem bychom měli vědět, ale přesné roky jsou nám v praxi (i v teorii) k ničemu. Naopak je mnohem smysluplnější zapátrat, odkud tyto praktiky pochází a jak jsou vzájemně propojené, abychom pochopili jejich hlubší smysl.
Líbil se vám článek? Podpořte nás!